הבטחת רציפות עסקית (BCP)

תוכן עניינים

הבטחת רציפות עסקית היא שם כולל לכל התהליכים וההנחיות המיועדות להבטיח את המשך הפעילות העסקית של הארגון בעת משבר פנימי או חיצוני (לדוגמה, כניסה של מתחרה חדש לשוק או פגיעה חמורה בתשתית).

בניגוד לגישה שהייתה פופולארית עד לפני כמה שנים ודגלה בהכנת תוכנית פעולה רק כאשר המשבר כבר זוהה, הגישה בשנים האחרונות היא להכין תוכנית ארוכת טווח וזאת מתוך הבנה כי התהליכים העסקיים כיום הם מהירים מבעבר ומרבית הארגונים תלויים הרבה יותר באמצעים טכנולוגיים על מנת להבטיח את המשך פעילותם. למעשה, כיום התהפכו היוצרות והבטחת הרציפות העסקית היא בגדר תו תקן לאיכות ולא בבחינת תמרור אזהרה.

רציפות עסקית מול התאוששות מאסון

דגש נוסף שחשוב לשים עליו את הדעת הוא שבשונה מתוכנית התאוששות מאסון – DRP המתמקדת בטכנולוגיית המידע של הארגון, תוכנית הבטחת רציפות עסקית מלאה כוללת בנוסף לזאת גם היבטים סביבתיים ובטיחותיים שאינם נוגעים ישירות לטכנולוגית המידע. בין היתר, אבטחת מתקנים וכוח אדם, התמודדות עם נזק תדמיתי ואפילו אתגרים רגולטורים שונים הנובעים מהמשבר.

רציפות עסקית בישראל

למרבה הצער, הגישה הרווחת במחזותינו ש – “לי זה לא יקרה” לא עולה בקנה אחד עם הנתונים הסטטיסטים המראים כי 70% מן החברות יאלצו להתמודד עם אסון קיומי או משבור חמור בשלב כלשהו ו – 92% מאלו שלא ייבנו תוכנית עסקית לא יצליחו להתמודד איתו בטווח הבינוני (5 שנים לכל היותר). כמו כן, המצב הייחודי בארץ ישראל המתמודדת עם איום קיומי יום יומי בחזיתות שונות, ובפרט זאת תחום הסייבר והמספר הגבוה של הארגונים והחברות האחראיים על התשתיות הלאומיות (טלפון, מים, חשמל וכו’), לא מאפשרות למנהל הישראלי את הפריבילגיה לשבת בחיבוק ידיים ולחכות לשעת אסון.

בניית תוכנית רציפות עסקית

בניגוד למה שמקובל לחשוב, בניית תוכנית הבטחת רציפות עסקית אינה מסתכמת רק בגיבוי התשתית, ערוצי התקשורת והמידע הקריטי לארגון, אלא חייבת לכלול גם הכנה וביצוע של סימולציות המדמות משבר אמיתי. ודווקא במדינה שבה למרבה הצער צפירת אמת היא לא אירוע כה נדיר, הדבר חייב להיות מוטמע ב – DNA הארגוני. הסימולציות עצמן הכרחיות על מנת לזהות נקודת תורפה וכשלים אפשריים, שעלול להיות מאוחר מדי לזהות אותם בזמן אמת, גם אם קיים חשש (בלתי מוצדק) שהן עלולות להשיג את האפקט ההפוך ולעורר חוסר אמון או חשש בקרב העובדים.

החדשות הטובות הן שנראה שבשנתיים האחרונות עולה המודעות לבניית תוכנית רציפות עסקית כנדרש גם בקרב הארגונים הישראלים כשבחודש אוקטובר 2013 נערך בפעם הראשונה כנס BCP 2013 ביוזמת מגזין אנשים ומחשבים הישראלי ויש לקוות כי מסורת זו תימשך גם בשנים הבאות.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן