אי-מודרניזציה טכנולוגית – מי שלא צועד קדימה – הולך אחורה?

תוכן עניינים

אם אתם מאלה שניתן להבהיל אותם בקלות, מומלץ לכם להפסיק לקרוא כאן, שכן, התגובות לידיעה הבאה תתחלקנה לשתיים: חלק מהקוראים יחושו התקף פאניקה, אשר מלווה בתחושת “סוף העולם איננו רחוק”, ואילו החלק השני יחוש מוגן יותר מתמיד.

מוכנים?

הנה זה בא:

בסוף חודש מאי 2016, פרסם אתר TECHinsider כי מדו”ח שפורסם על ידי ה- Government Accountability Office (GAO) האמריקאי עולה, כי מערכת טילי הנשק הגרעיני האמריקאי נשלטת על ידי תוכנה המופעלת על ידי דיסקטים של 8 אינץ’ ומחשבי IBM Series/1 משנות ה-70.

[אוקיי, נעצור כאן לשנייה, לרגע של נוסטלגיה…
אם הייתם ילדים או בני נוער בשנות ה-80 ותחילת ה-90, אתם בוודאי זוכרים את הדיסקטים הקטנים (3.5) שבארץ קראנו להם “פלופי” והם הכילו קבצים של משחק אחד בקושי (כי כמה כבר יכול להיכנס ב-1.44Mb)? ובכן, דיסקטי הפלופי שלנו היו האח המאד מאד צעיר של דיסקט ה-8 אינץ’. מחשבי IBM Series/1 היו סידרת מחשבים שהושקה על ידי IBM ב-1976, כחמש שנים לפני שביל גייטס (אמר או לא אמר) את המשפט המיתולוגי ” 640 kB ought to be enough for anybody”, כך שאתם יכולים לתאר לעצמכם עד כמה הם “מודרניים”.]

אולם, מסתבר שאת Cris Thomas (כיום, מומחה אבטחה ב- Tenable Network Security, ובעבר אחד ממייסדי L0pht, קולקטיב ההאקרים הידוע בבוסטון של שנות ה-90) לא מדאיג גילם של המחשבים או יושנם של הדיסקטים, או בכלל, אפשרות פריצה אליהם. בראיון ל- TECHinsider אמר תומס כי בבירור מדובר במחשבים אמינים (ולראיה, הם עדיין פעילים) שככל הנראה אינם מחוברים לרשת האינטרנט, כך שמה שצריך להדאיג אותנו הוא איננו המחשבים, אלא דווקא בריחי הדלתות (אל דאגה, מדובר בדלתות משוריינות, שמשקלן עשוי להגיע גם ל-8 טון ובאחסון בחדרים בעומק 22 מטר מתחת לפני הקרקע).

אם זה עובד – אל תשנה?

אבל, הגילוי המסעיר למדי סיפק תחמושת למתנגדי הטכנולוגיה המואצת. אלה הטוענים כי קידמה ומודרניזציה טכנולוגית זוכות להערכה יתר על המידה וכי הרדיפה אחרי הטרנד הבא, החידוש הבא, הגאדג’ט הבא, עלולה להיות לא יעילה, במקרה הטוב, ובמקרה הגרוע – אף מסוכנת.

מי שלא צועד קדימה, מתדרדר אחורה?

כאנשי IT בארגונים, לא אחת אתם נאלצים להתמודד עם עובדים (או מנהלים) שלו הייתה ניתנת הבחירה בידם, מערכת ההפעלה בארגון הייתה עדיין Windows 98SE ואת החשבונות שלהם הם היו עורכים בעזרת מחשבון כיס, ולא באמצעות גיליונות אקסל או יישומים אחרים. אולם, יש בהחלט משהו מעורר מחשבה בטענה כי לעיתים, התקדמות טכנולוגית ואימוץ טרנדים בצורה עיוורת (רק כי אחרים עשו זאת או כי כתבו על כך בעיתון), ללא בדיקה נקודתית, ללא בחירה מושכלת ומודעת, עשויים להוות ירייה עצמית ברגלו של הארגון, מאחר והם מתבצעים שלא מהסיבות הנכונות לארגון. אין פירוש הדבר כי הארגון צריך להישאר מאחור, הוא פשוט לא צריך לקפוץ בראש, אלא להמתין כי הטכנולוגיות תהיינה בשלות דיין כדי להתאים לו במקסימום האפקטיביות.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן