טכנאי רשתות לעסק

תוכן עניינים

טכנאי רשתות הוא אדם  שתפקידו לדאוג לכל הפן הטכני של רשת המחשבים הפנימית בעסק. חשוב לדעת שלעיתים משתמשים במונח טכנאי רשתות יחד עם המושג מנהל רשתות, ולכן ההבחנה ביניהם לא תמיד ברורה. עם זאת, בארגונים גדולים במיוחד בהם יש מנהל רשתות, לעיתים יהיו כפופים אליו מספר אנשי תחזוקה נוספים אשר חלקם יוגדרו כטכנאיי רשתות.

בכל אופן, תפקידו של טכנאי הרשתות רבים ומגוונים :

  • הקמת הרשת, קביעת טופולוגיה והתקנת ותוכנות שרת אם לעסק נדרש גם שרת מרכזי
  • שדרוג ועיבוי האבטחה ברשתות קיימות
  • התקנה של החומרה הפיזית מחברות מוכרות בתחום אבטחת המידע והרשתות כמו למשל סיסקו או Checkpoint
  • התאמת ציוד לעבודה משותפת, לדוגמה, מדפסת רשת אליה ניתן לגשת מכל המחשבים בעסק
  • טיפול בתקלות בתחנות הקצה, כלומר, במחשב הבודד (כאן למעשה מתפקדי הטכנאי כטכנאי PC)
  • הקמת מערך גיבוי בסוף כל יום עבודה כך שבמקרה של איבוד מידע, ניתן יהיה לשחזר אותו מן הגיבוי האחרוןהדרכת המשתמשים בנוגע לשימוש ברשת (לדוגמה, לעיתים נדרשת התחברות לכל תחנת עבודה בנפרד והתנתקות (Logout) בסוף יום העבודה).

בנוסף לכך, אך לא תמיד, לעיתים יהיה הטכנאי או מנהל הרשת אחראי גם על רכישת הציוד התקשורת מן הספקים השונים בהתאם לתקציב העומד לרשות העסק.

מתי נדרש טכנאי רשתות לעסק?

מכיוון שאין כיום שום עסק שלא מחובר לרשת האינטרנט או שלא עובד עם מספר מחשבים במקביל (לצורך העניין, גם מחשב נייד נחשב לחלק ממערך המחשוב של העסק), הרי שגם אין כמעט עסק שלא זקוק לשירותיו של טכנאי רשתות לעסק. עם זאת, במקרים רבים לא מדובר בעובד קבוע, אלא בטכנאי חיצוני שמגיע אל העסק רק בשלב ההקמה של הרשת או כאשר מתגלה בעיה נקודתית.

ככל שהמבנה של הרשת מורכב יותר ויש צורך לנטר אותה בצורה הדוקה יותר, כך גם התלות של העסק בטכנאי תהיה גדולה יותר. חשוב לציין שישנן גם חברות תמיכה המספקות שירות של טכנאים לפי קריאה על בסיס בנק שעות או ריטיינר, וזו בהחלט אופציה שיכולה להתאים לעסקים מסוימים אשר לא רוצים או מעוניינים להעסיק עובד שכיר. לדוגמה זהו המצב בעסקים קטנים או בינוניים בהם יש רק כמה עשרות עובדים לכל היותר.

לעסקים גדולים בדרך כלל ישתלם יותר להעסיק טכנאי על בסיס חצי משרה או אפילו משרה מלאה מכיוון שהוא יהיה ממוקד רק במערך המחשוב של אותו העסק ולכן יפתור את התקלות באופן מהיר יחסית ויחזיר את ההשקעה בו, זאת לעומת מצב בו יש לקרוא לטכנאי חיצוני כל יום או יומיים.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

דילוג לתוכן