עולם עסקי מרושת – האינטרנט של הדברים

תוכן עניינים

האינטרנט של הדברים או “האינטרנט של הכול” הוא תיאור לעולם בו מרבית המכשירים בהם אנחנו עושים שימוש יום יומי מחוברים לאינטרנט באופן קבוע. מזה מספר שנים יש לא מעט אביזרי מחשוב ובידור המחוברים לאינטרנט כמו למשל טלוויזיות חכמות, מצלמות דיגיטליות וכמובן טלפונים חכמים וטאבלטים, אבל כבר כיום הצטרפו וממשיכים להצטרף אליהם מכשירים נוספים כגון מקררים, מכונות קפה וכמובן שעונים לבישים ומשקפים סטייל גוגל גלאס.

קל יותר להבין את הפוטנציאל הרב של האינטרנט של הדברים כאשר חושבים על כך שכל המכשירים השונים באותו מרחב “בית חכם” יוכלו להיעזר אחד בשני על מנת להפוך את שגרת היום לאפקטיבית יותר ובעיקר בזבזנית פחות במשאבים. למשל, אם תוכנת הניווט ברכב שלכם מזהה פקק תנועה שיעכב אתכם ברבע שעה לעבודה, היא תוכל לשלוח התראה לשעון המעורר להעיר אתכם רבע שעה מאוחר יותר ולבוילר במקלחת לחמם את המים בעיכוב גם כן.

האינטרנט של הדברים בעולם הקמעונאי

 במגזר העסקי ניתן לראות לדוגמה חיישנים על גבי מקומות חנייה או מדפי סופר המחוברים לאינטרנט. למעשה, אחת מחברות המזון הגדולות בעולם, Mondelēz International, מפתחת חיישנים מיוחדים אשר יוכלו לזהות את גילו ומינו של המשתמש ולהציע לו מבצעים או הנחות המתאימים לחתך אליו הוא משתייך. חיישנים אחרים כגון אלו המבוססים על מצלמת הקינקט של מיקרוסופט, יכולים לזהות האם המשתמש מביט על מוצר או מדף מסוים בחנות ליותר מכמה שניות ולהציג בפניו פרסומות מתאימה על פני המסך הקרוב. כמובן שבאמצעות הרשת, כל אותם חיישנים מסניפים או מתקנים שונים של אותה הרשת יוכלו לשתף מידע זה עם זה לטובת הפקת תובנות עסקיות משמעותיות.

הזדמנויות עסקיות נוספות בתחום האבטחה והבקרה

מעבר לאותן החברות את ייצרו את כל אותם מכשירים המחוברים לאינטרנט ומיועדים בעיקר לשימוש בייתי, נראה כי בין העסקים שירוויחו הכי הרבה מן המצב ניתן למנות את חברות האבטחה אשר כבר כיום עוסקות בהתקנה והפעלה של ציוד מעקב, מצלמות וחיישני תנועה השולחים מידע בזמן אמת דרך הרשת אל הלקוח. בעתיד, השימוש בציוד שכזה יהפוך להיות כנראה לא רק זול ונוח יותר, אלא גם לגיטימי יותר.
הזדמנויות נוספות נוגעות לחברות המפתחים תגים אלקטרונים ומערכות בקרה. לדוגמה, כרטיס נוכחות חכם מבוסס טכנולוגיית RFID  (ולא סתם כזה שמחתימים אותו בתחילת ובסיום יום העבודה)  יוכל להתריע על נוכחות או היעדרות של תלמידים בשיעורים מסוימים.
קטגוריה חמה נוספת היא מערכות בקרה ושליטה בתנועה, כבר כיום אפשר למצוא רמזורים או אוטובוסים חכמים המדווחים על מצב התנועה, אך בעתיד ייתכן כי כל מכונית תהיה מצוינת בחיישן חכם אשר יתריע על מצבים מסוכנים בפני מכוניות אחרות או כוחות שיטור ואבטחה הנמצאים באזור.
בנוסף לכל זאת, אחד מן המגזרים העסקיים שעשוי לעשות את השימוש הנרחב ביותר בטכנולוגיה החדשה הוא המגזר הממשלתי – עירוני, כאשר שירותים לתושב, שירותים רפואיים וכאמור שירותי שיטור ידברו כולם זה עם זה דרך הרשת ויפעלו מהר יותר במקרי חירום.

האם הכול באמת וורוד בעולם של הדברים?

לצד כל היתרונות הטמונים באינטרנט של הדברים, יש כאלו אשר מזהירים מפני חדירה מואצת ואגרסיבית במיוחד לפרטיותם של האזרחים, במיוחד לאור החשיפה אודות היכולות המפחידות של
ה – NSA בתחום  הניתור אחר הודעות דואר אלקטרוני, הודעות ברשתות חברתיות ואפילו האזנה לשיחות טלפון ללא שימוש בציוד מעקב חיצוני. האם נרצה כי המיקרופונים החכמים בביתנו יקליטו אותנו ברגעים הכי אינטימיים ללא ידיעותינו?!
מעבר לזאת, יש אף כאלו שחוששים מפני וירוסים או תוכניות זדוניות שישתמשו ברישות הנרחב של המערכות השונות על מנת לשתק אותן או לפגוע בהן באופן קריטי, ואם עד כה הסייבר טרור היה מוגבל בעיקר לממשלות וארגונים צבאיים, מחר הוא יכול להגיע לסף דלתו של כל אחד מאתנו.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן