צ’קליסט הקמת רשת מחשבים – מה צריך לקחת בחשבון?

תוכן עניינים

בין אם מדובר בבית בו יותר ממחשב אחד או בעסק קטן בעל סניף בודד, לרשת מחשבים מקומית ישנם הרבה יתרונות. רשת מחשבים, חוטית או אלחוטית, מאפשרת לך שיתוף משאבים (מדפסות, למשל) בין כל המחשבים השותפים ברשת וחוסכת בכך עלויות מיותרות. אלמנט נוסף שעומד לזכות רשתות המחשבים האלחוטיות בשנים האחרונות, הוא היכולת להשתמש באינטרנט האלחוטי לצרכי גלישה מטלפונים חכמים למיניהם (כל טלפון חכם וצורת ההגדרה שלו לגישה לרשת אלחוטית).

איך מתחילים?

תכנון – כמו בכל פרויקט שצריך להתבצע בצורה יסודית ומסודרת, התכנון הוא השלב הבסיסי והחשוב. תכנון נכון יכול לחסוך לך כסף רב, בעוד תכנון לקוי עלול לפגום בביצועים. בשלב התכנון אנחנו סוקרים את הקיים (המצוי) ובודקים מה אנחנו צריכים לעשות כדי להגיע ל”רצוי”.

הרכיבים הנדרשים – הרכיבים (ופרטיהם) משתנים בין מקרה למקרה, אולם, ככלל, אלה הם הרכיבים הבסיסיים הנפוצים שנצטרך לצורך הגדרת רשת מחשבים אלחוטית:

 • קו טלפון הכולל חיבור לאינטרנט.
 • מחשב הכולל כרטיס רשת.
 • ראוטר אלחוטי.
 • כבלים: כבל חשמל לראוטר, כבל טלפון וכבל רשת.

ועכשיו, לעבודה:

שלב א’ – חיבור:

 1. חיבור הראוטר לחשמל.
 2. חיבור כבל הטלפון: בצידו האחד לשקע בקיר, בצידו האחר – לשקע בראוטר המסומן ב-ADSL.
 3. חיבור כבל הרשת: בצידו האחד לפורט בראוטר, בצידו האחר לכניסת הרשת במחשב המכיל כרטיס רשת.

שלב שני – כניסה לממשק הניהול של הראוטר:

שלב זה משתנה בין סוג ראוטר אחד למשנהו. העקרון הזהה הוא הקלדת כתובת ה-IP של הראוטר בדפדפן האינטרנט שלך (במידה וכתובת ה-IP איננה ידועה, ניתן לפתוח חלון CMD, להקליד ipconfig/all ותחת Default Gateway למצוא את כתובת הראוטר, או, לחילופין, לבדוק ברשימה זו).

שלב שלישי – הגדרות:

שלב זה גם הוא משתנה בין ראוטר אחד למשנהו, אולם אלה הן ההגדרות החשובות:

 1. החלפת שם המשתמש והסיסמא הראשוניים שהראוטר הגיע איתם.
 2. שינוי SSID – SSID הוא השם בו מוצגת הרשת שלך כאשר מכשיר אלחוטי סורק ומחפש רשת. במידה ויש שם כזה שהגיע כברירת מחדל עם הראוטר – יש לשנות אותו.
 3. קביעת סיסמא ובחירת טכנולוגיה – יש לקבוע סיסמא “חזקה”. מרשימת הטכנולוגיות, מומלץ לבחור ב-WPA2 (אשר נחשבת לבטוחה יותר).
 4. שינוי כתובת ה-IP שהגיעה כברירת מחדל של הראוטר, על מנת למנוע פריצה קלה אליו.
 5. יש לשמור את ההגדרות, לבצע ריסט של המחשב ולהתחבר מחדש (ל-IP החדש אותו הגדרת בשלב הקודם).
 6. הגדרת ההתחברות לספק השירות – לצורך כך, יש להשתמש ביוזר ובסיסמא שקיבלת מספק האינטרנט שלך.
 7. הגדרת קבוצת העבודה של הרשת – משתנה ממערכת הפעלה אחת למשניה. ניתן למצוא מאמרי עזרה על כך באינטרנט או אפילו בקבצי העזרה של מערכת ההפעלה.

לסיכום:

למרות שהשלבים נראים מסובכים בקריאה ראשונה, הגדרת רשת מחשבים קטנה (ביתית או עסקית) יכולה להקל בצורה ניכרת על עבודתך. במידה ואתה נתקל בקשיים, תוכל להיעזר באנשי מקצוע מנוסים בתחום.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן