איזה סוג ענן מתאים לארגון שלך?

תוכן עניינים

מחשוב הענן שפרץ לתודעתנו בסערה בעשורים האחרונים, מביא לארגונים תועלות רבות: ארגון יכול לקבל שירות לפי דרישה, בכמות הנדרשת לו, ברמת שירות הנדרשת לו, עם יכולות אותן ניתן לצמצם ולהרחיב על פי הדרישות המשתנות של הארגון. אמנם “מחשוב ענן” עלה לתודעה הציבורית בצורתו הנוכחית רק בשנים האחרונות, אבל, למעשה, מזה שנים רבות, אנחנו משתמשים בו בצורות שונות שלו. כל נושא המייל האינטרנטי, למשל, אתרי שיתוף הקבצים, שיתוף תמונות וכן הלאה.

על מנת לדעת איזה סוג ענן נדרש לארגון שלכם, יש לבחון את סוגי השירות השונים המוצעים.

Saas, Iaas, Paas, Daas – מה הארגון שלך צריך?

את סוגי מחשוב הענן השונים ניתן לחלק לפי סוג השירות המוצע:

  • תוכנה כשירות (SaaS- Software as a Service) – השירות מספק למשתמשים בו שירותי שימוש בתוכנה, עדכונים ותחזוקה שוטפת. השירות מעמיד לרשות המשתמש את תשתית החומרה, הפלטפורמה וגם שירותים אפליקטיביים. שירות זה נפוץ במיוחד בתחום מערכות ה-CRM לארגונים.
  • תשתיות כשירות (IaaS- Infrastructure as a Service) – השירות מספק למשתמשים בו משאבי מחשוב (למשל, נפח אחסון לצורך אחסון וגיבוי קבצים).
  • פלטפורמה כשירות (PaaS-Platform as a Service) – השירות מספק למשתמשים בו פלטפורמה המיועדת לפיתוח או להרצת אפליקציות. בפלטפורמה זו הוא יכול להשתמש על מנת לפתח מערכות לשימוש פנימי בארגון או כאלה המיועדות להפעלה בסביבת ענן מחשוב.
  • שולחן עבודה כשירות (DaaS – Desktop as a Service) – השירות מספק את כל מה שנדרש למשתמשים והארגון בגישה מרוחקת, ממש כאילו היה מותקן על שרתי הארגון ועל תחנות הקצה. השירות יעיל במיוחד עבור ארגונים בהם רבים מהמשתמשים עובדים מבתיהם או מהשטח ולא ממחשב נייח קבוע הממוקם במשרדי הארגון.

פרטי, ציבורי או משולב?

סוג חלוקה נוסף של שירותי מחשוב ענן נוגעת למי שחולק את שירותי הענן:

  • ענן פרטי – ענן שכל כולו מיועד לשימוש של ארגון בודד. הענן יכול להיות ממוקם בארגון עצמו ומנוהל על ידי איש הארגון או מחוץ לו (ספק חיצוני) ומנוהל על ידי איש הארגון או אנשי מקצוע מטעם ספק השירות.
  • ענן ציבורי – ענן המספק למשתמשים רבים את השירותים שלו. לרוב, שירותי ענן זה זולים במידה ניכרת משירותי הענן הפרטי (וכך גם העלויות הכרוכות בהם), אבל ארגונים הזקוקים לשליטה במשאבים, באבטחה ובמהירות הרשת עלולים שלא למצוא בהם תועלת.
  • ענן היברידי – ענן זה מהווה שילוב של שירותי ענן ציבורי וענן פרטי, כאשר, לרוב, מרבית משאבי הארגון ממוקמים על הענן הפרטי של הארגון, אבל חלקים ממנו משתמשים בענן ציבורי. ענן זה מהווה פתרון לארגונים הזקוקים למשאבים נוספים ומנסים לחסוך בעלויותיהם, לארגונים הפועלים בשת”פים עם גורמים הזקוקים לגישה למידע ואינם רוצים לאפשר גישה ללב-ליבו של הארגון, לארגונים הזקוקים לאתר DR ולגיבוי שוטף ועוד.

אם הינכם אנשי IT והגעתם עד הלום בקריאה, סביר להניח שכבר גיבשתם במוחכם תמונה מסוימת של סוג הענן והשירותים הנדרשים לארגון שלכם. אולם, לא מומלץ למהר ולהחליט, אלא לבצע אפיון מדוקדק של הצרכים הארגוניים, המגבלות והדרישות, ורק לאחר מכן להחליט על סוג מחשוב הענן שישרת את צרכי הארגון בצורה המרבית.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

דילוג לתוכן