2016-כיצד תחום הדאטה שינה את פניו

תוכן עניינים

אנחנו חיים בעשור המידע, כך הצהירו המומחים. אבל לנו אין צורך בהצהרות מומחים, כדי להרגיש את ההשפעה הגדולה שיש למידע הזורם אלינו בכמויות על כל תחום שלנו בחיינו. אולם, חיינו הפרטיים הם רק קצה הקרחון של ההתמודדות עם נחשול מהפך טכנולוגי ותפישתי עצום, אשר שוטף את תחום הדאטה וגורם לשינויים מהותיים בו. חלק מהשינויים כבר התרחשו, אחרים, נמצאים כיום באמצע התהליך, ואת פירותיהם אנחנו עתידים לראות כבר בעתיד הקרוב מאד.

את הביטויים המובהקים ביותר לכך, ניתן למצוא במספר מגמות העוסקות בהתמודדות עם מידע, על כל רבדיו. הנה מספר דוגמאות בולטות:

Big data – המידע המציף אותנו כיום, נאסף ומצטבר ממקומות רבים, באיכויות שונות, בפורמטים שאינם זהים. הבעיה הראשונה שנוצרת, היא הצורך באחסון כל אותו מידע. ביג דאטה, הוא כינוי למאגר המאחסן את הנתונים המבוזרים, הגולמיים, כמו שהם. על בסיס הביג דאטה ניתן מענה לצרכים נוספים הכרוכים במידע ככתיבה שלו (שמירה במאגר), שליפה שלו, ניתוח וגם מציאת תבניות. כל אחד מצרכים אלה עורר גל של פתרונות מצד הספקים השונים, אשר נותנים מענה לצורך אחד ויותר של השימוש במידע, מרגע היווצרו ועד שאנו עושים בו שימוש.

מוביליות – אנחנו ניידים כיום מאי פעם. אם בעבר הלא רחוק, הגלישה לאינטרנט, למשל, התבצעה רק ממחשב נייח בבית, כיום, אנחנו גולשים מטאבלטים, מלפטופים, מטלפונים חכמים ועוד. המוביליות נחשבת לאחת מעמודי התווך של השינוי בדאטה, ממספר סיבות: היא משנה את המקורות מהם מגיע מידע (לדוגמה, כיום מכשירי טלפון חכמים מכילים מצלמה שמזרימה תמונות ישירות לאתרי רשתות חברתיות) ולכן, מאלצת את מאגרי המידע להתמודד עם מקורות מידע שונים, היא מאפשרת לנו לעבוד מכל מקום, ולכן, מחייבת את מאגרי המידע להיות נגישים מכל מקום לשליפת מידע, היא מחייבת אתרים להיות ריספונסיביים לכל סוגי המכשירים ועוד.

NoSQL – בסיסי הנתונים הרלציוניים (בסיסי נתונים יחסיים), אשר פותחו בשנות השבעים של המאה הקודמת, הפכו ללא רלוונטיים וללא מתאימים לעיבוד כמויות המידע שאיתם הם צריכים להתמודד כיום, ולתוך הצורך הזה, התברגו בסיסי הנתונים של NoSQL, אשר מאפשרים טיפול באחסון ובגישה למידע, אשר איננו במבנה טבלאי יחסי (כמו בביג דאטה ומערכות זמן אמת).

מחשוב ענן – הצורך להתמודד עם כמויות מידע עצומות ומגמת המוביליות, הופכים את השימוש בשרתים פיזיים הממוקמים בארגון לפחות יעיל. מחשוב ענן מספק לארגונים פתרונות ממשיים וברי השגה, כאשר הוא פותח בפניהם את אופציות סוגי מחשוב הענן השונים.

האנשים שמאחורי ה-DBA – מובן מאליו כי כאשר משתנים הדאטה בייסים והתשתיות למיניהם, משתנות גם הדרישות המקצועיות והגדרות תפקידי האנשים שעוסקים במיקור חוץ DBA בארגונים. אם נתחיל ב-DBA התשתיתי, כיום, בעידן מחשוב הענן, רוב הניהול הפיזי מבוצע על ידי ספקית השירות. ה-DBA האפליקטיבי אף הוא השתנה, וכיום, הוא עוסק בעיקר כתיבת קודי תוכנה, שיאפשרו טיפול ושליפה של הנתונים מהמאגר. גם אנשי ה-BI נאלצו להתפתח, וכיום, הם נזקקים להבנה מעמיקה עם המידע וטיבו, על מנת שיוכלו לבנות מודלים סטטיסטיים (Machine learning) לצורך קבלת החלטות עסקיות.

תוכן עניינים

הכתבה הועילה לכם? שתפו...

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן